Diş Çekimi

Kliniğimizde uyguladığımız tedavi yöntemleri

Diş Çekimi

Diş çekimi, Eskişehir Tepebaşı bölgesinde bulunan kliniğimizin verdiği sağlık hizmetleri arasındadır. Diş çekimini gerektiren bir durum söz konusu olduğunda uzman hekimlerimiz dişi kurtarmaya yönelik tedavileri ön plana almaktadır. Uzun yıllar korunabilecek bir dişi hemen çekmek yerine öncelikle tedavi etmeye odaklanmak gerekmektedir. Diş çekimi insanlar tarafından genellikle korkutucu bulunabilmektedir. Diş çekimi zor mu? Uygun yöntemler ve tecrübeli diş hekimleri ile sağlıklı, acısız diş çekimi yapılabilmektedir. Diş çekimi gerektiren durumlar, diş çekim yöntemleri, tedavi sonrası yapılacaklar ve fiyatlar ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

Diş Çekimi Gerektiren Durumlar

Diş çekimi hangi durumlarda yapılır? Diş çekimi yapılmasına hekimin karar vermesi daha isabetli olacaktır çünkü hastalar genellikle en kolay yoldan dişlerinin çekimini doktorlarından talep edebilmektedirler. Hastaların son aşamaya kadar kendi dişlerini kullanması her zaman için daha sağlıklıdır. Bazı şartların oluşması halinde ise dişlerin çekilmesi gerekebilir. Diş çekimi şu durumların varlığında gerçekleştirilmektedir:

·         Diş kurtarılamayacak derecede kötü ve ilerlemiş bir çürüğe sahiptir

·         Bir şekilde kırık olan ve tedavi edilemeyecek dişler çekilmelidir

·         Yapısal olarak bozuk, gelişimini tamamlamamış ya da gömük olan dişler çekilmelidir

·         İltihaplı diş etleri ve sorunları diş çekimine yol açabilir

·         Estetik kaygılar nedeniyle diş çekimi yapılabilir

·         Kanal tedavisi uygulanmış ama olumlu sonuç alınamamış dişler çekilir

·         Dişler sallanıyorsa çekilmelidir

·         Yenilenmemiş süt dişleri çekilebilir

·         Tümör ya da kist gibi ciddi bir sorun bulunması nedeniyle diş çekimi yapılabilir

·         Ortodonti tedavisi zaman zaman diş çekimini gerektirebilmektedir

Farklı sorunlara sahip dişler için çekim ve tedavi yöntemleri de değişebilmektedir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekimi için uzman ve deneyimli bir hekim ile istenen sonuçlara büyük oranda ulaşıyoruz. Diş çekimi nasıl yapılır? Aşamalarla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır:

·         Diş çekimlerinde lokal anestezi kullanılmaktadır. Diş çekimi yapılacak olan bölge uyuşturulur ve böylece ağrı hissedilmez.

·         Uyuşturucu iğne diş etine uygulanır. Birkaç dakikada uyuşma gerçekleşir.

·         Diş hekimi bölgenin yeterince uyuştuğuna emin olur; gerekirse biraz daha ilaç verir.

·         Genellikle ilk seferde uyuşma işlemi başarılı olmaktadır. Hastaların ağrı eşikleri ve bünyeleri de işlemlerin niteliğine etki etmektedir.

·         Uyuşan bölgeden hedefteki hekim tarafından çekilir.

Diş çekimi için zaman zaman cerrahi vb. işlemlere de gerek duyulabilmektedir. Diş çekimi kaç dakika sürer? Diş çekimi için standart bir süre verilemez çünkü çekilecek dişin yeri, hangi diş olduğu, çürük vb. durumu, uygulanan yöntemler çekim süresini değiştirecektir. Bazı dişlerin konumu ve kök durumu çekimi hekimi zorlayabilmektedir. Hastaların “Diş çekimi uzun sürer mi? “ sorularına bu nedenle net bir cevap verilemez. Bazı hastalarda süreç daha uzundur.

Diş Çekimi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Diş çekimi sonrasında hastalarda bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlardan en sık görüleni ise diş çekimi sonrasında yüzde oluşan şişliktir. Diş çekimi sonrası şişlik nasıl iner? Şişliği önlemek ya da geçirmek için şu yöntemler uygulanabilir:

·         Öncelikle yapılacak işlemler diş hekiminizin bilgisi ve yönlendirmesi doğrultusunda olmalıdır

·         Kanayan bölgeye tampon yapılmalıdır

·         24 saat boyunca özellikle katı yiyeceklerden kaçınmak şişlik için faydalıdır

·         Çok soğuk ve sıcak yiyecek-içeceklerden kaçınılmalıdır

·         Darbelerden kaçınılmalıdır

·         Buz kompleksi uygulanmalıdır

·         Doktorun tavsiye ettiği antibiyotik kullanılmalıdır

·         Soğuk su ile ağız çalkanabilir (Çekimden sonra 1 gün içinde tavsiye edilmez )

Diş çekimi sonrasında oluşan şişliğin pek kendi haline bırakılmaması ve yukarıda sayılan önlemlerle erken müdahalede bulunulması sorunu olumlu yönde etkileyecektir.

Diş Çekimi ve Dikiş: Diş çekiminden sonra oluşan şişlik sorununa eğer hastaya dikiş atıldıysa bu durum da yol açabilmektedir. Dikişler yara bölgesinin iyi kapanması için uygulanır. Eğer alınması gereken dikişlerdense bu dikişler alınana kadar şişlik az da olsa yüzde bulunabilir. Dikişlerde yemek artıkları birikmemelidir; dolayısıyla hafif hafif dikiş bölgesi de fırçalanabilmektedir. Diş çekimi ve dikiş durumunda hijyene önem verilmelidir. Eskişehir diş kliniğimizde dikiş işlemleri rahat ve sağlıklı biçimde gerçekleştirilmektedir.

Diş Çekimi Randevusu

Eskişehir Odunpazarı kliniğimizden diş çekimi için telefonla veya online olarak randevu talep edebilirsiniz.  Diş çekimi için randevu işlemini gerçekleştirdikten sonra hekiminizle dişinizin durumu ve çekim gerekiyorsa bunun nasıl olacağı konusunda bilgi alabilirsiniz. Eğer dişiniz için çekime gerek kalmadan uygulanabilecek başka tedaviler mevcutsa hekiminiz bu konuda da sizi bilgilendirecektir. Diş çekimi randevu ile dişin durumu, tedavisi ve tedavi fiyatları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

20’lik Diş Çekimi

20’lik dişler birçok insan için büyük sorun yaratabilmektedirler. Ağızda en dipteki yerlerde bulunduğu için fırçalamaları ve hijyenlerinin sağlanması da daha zorlu olabilmektedir. Eskişehir ilindeki kliniğimizde uzman hekim tarafından yirmilik diş çekimleri ağrısız ve uygun fiyatlarla gerçekleşmektedir.

20’lik diş çekimi için gerekli görülen koşullar şunlardır:

·         İleri derecede çürük oluşması, bu çürüklerin etraftaki dişleri de tehdit etmesi ve apse meydana gelmesi

·         Diş etinde apse oluşması; enfeksiyonun yayılma tehdidi meydana getirmesi

·         20’lik dişler çıkarken diğer dişlere basınç yapabilirler; bu da şiddetli ağrıya ya da sağlıklı dişlere zarar vermeye yol açabilir

·         Tel tedavisinde dişleri rahatlatmak ve tedavi sonrası 20’lik dişlerin zarar verici etkilerini yok etmek amaçlı olarak dişler çekilebilir

·         Dişin çevresinde tümör oluşması

Yirmilik diş çekimi bu gibi durumların varlığı halinde gerçekleşmektedir. Yirmilik diş fiyatları da kliniğimizde uygundur ancak net olarak fiyat çıkartabilmek için her hastanın özel durumu göz önüne alınmaktadır.

20’lik Diş Çekiminde Ne Gibi Riskler Oluşabilir?

20’lik dişler büyük azı dişleridir. Genellikle 20-25 yaş arasında çıkarlar ama daha geç yaşlarda çıktıkları da görülmektedir. 20’lik diş çekiminde bazı riskler meydana gelebilmektedir. Özellikle çekim sonrasında bazı riskli olabilecek durumların belirtileri görülebilir. 20’lik diş çekimi riskleri arasında şu maddeler yer almaktadır:

·         Şiddetli ağrılar oluşması

·         Aşırı kanama meydana gelmesi

·         Normal dışı morarma ve şişme

·         Enfeksiyon oluşması

·         Çekilen dişin boşluğunda iltihap meydana gelmesi

·         Damar zedelenmesi

·         Sinirlerin zarar görmesi; uyuşma olması

·         Sert müdahalelere bağlı çene kemiği kırıkları vb. problemler

·         Tam çekimin gerçekleşememesi; kök veya dişin kalması

·         Sinüs ile ilgili problemlerin meydana gelmesi ( Sinüse dişin kaçması vb. )

20’lik diş çekimi fiyatları için kliniğimizden randevu olup, doktorunuzla tüm süreci detaylıca görüşebilirsiniz.

20’lik Diş Çekimi Sonrası Hijyenin Önemi: 20’lik diş çekimi yapıldıktan sonra bölgenin mikrop kapmaması çok büyük önem taşımaktadır. İrine benzer bir akıntınız oluştuğunda bu bölgede iltihap başlangıcı bulunmaktadır. İltihapla beraber normalin dışında kalan derecede bir şişlik de görülebilir. İltihap oluşmasının nedeni ise hijyen sorunları, bölgenin mikrop kapması, dişin çekildiği alanda kök ya da kemik gibi bir kalıntının kalmış olması, diş çekilirken yapılan doktor hatalarıdır. 20’lik diş çekimi sonrası diş fırçalama sabah-akşam birer kere olmalıdır. Bölgede kalan yemek artıkları zaten hassas olan bölgeyi enfeksiyona ve iltihaba karşı daha açık hale getirmektedir.

Yirmilik diş çekimleri genellikle çoğu insanı korkutur; özellikle bu dişlerin farklı çıkma tarzları, kökleri vb. etkileri çekimi etkileyebilmektedir. Eskişehir diş hekimliği kliniğimizde birkaç farklı 20’lik diş çekimi tedavileri uygulanmaktadır. 20’lik diş çekimlerinde anestezi verilmektedir; çekim esnasında ağrı-sızı hissedilmez.

Lokal anestezi ile yirmilik diş çekimi eski dönemlere oranla çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. 20’lik dişler ile ilgili sorunlarda vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmak süreci çok daha kolay bir hale getirmektedir.

Alt 20’lik Dişlerin Çekimi: Alt çenedeki 20’lik dişlerin çekiminde üst çenedeki dişlere göre daha farklı bir yöntem uygulanmaktadır. 4 tane yirmilik dişimiz bulunmaktadır; bunlardan ikisi üst çenede ikisi de alt çenededir. Alt çenede bulunan 20’lik yaş çekimi ameliyatları biraz daha zorludur. Uzman bir hekim seçimi bu noktada da önem kazanmaktadır. Dişetine kesi yapılabilir ve bu işlem esnasında lingual sinire zarar vermemek gerekmektedir. Lingual sinir ise alt 20’lik dişin arka kısmında bulunmaktadır. Alt 20’lik diş çekimi için cerrahi müdahale genellikle uygun görülmektedir; daha rahat ve sorunsuz biçimde diş çekimi yapılabilmektedir. Kök ya da kemik kalıntısı kalma, dişin kırılması ihtimalleri ortadan kalkmaktadır.

Dikişsiz 20’lik Diş Çekimi: 20’lik diş çekimleri her zaman cerrahi işlemle yapılmamaktadır. Ameliyata gerek kalmadan da dişler çekilebilmektedir ve dikiş atılmamaktadır. Dikişsiz 20’lik diş çekimi uzman bir doktor tarafından sorunsuz biçimde gerçekleştiyse diş çekimi sonrasında iyileşme süreci genellikle daha kısa olmaktadır. Yüzdeki şişlikler de normal koşullar altında daha hafif olacaktır.

Gömülü 20’lik Dişlerin Çekimi: 20’lik dişler gömülü pozisyonda olduklarında etrafında bulunan diğer dişler için de iltihap riski yaratırlar. Bu diş sıklıkla diş eti iltihabına yani Perikoronitis rahatsızlığına yol açmaktadırlar. Antibiyotik kullanımı sorunu kısa süre için durdurabilse de temeldeki problem devam ettiği için kişiler sık sık diş eti iltihaplanması ile karşı karşıya kalacaklardır.

Gömülü dişler sadece iltihap ve enfeksiyona değil diğer dişleri sıkıştırmaları nedeniyle basınç ağrılarına da sebep olmaktadırlar. Tümör, kist oluşumu, dişlerde çapraşıklık yaratma, azı dişleri çürütme gibi etkileri de bulunmaktadır.

Gömülü 20’lik diş çekimi alt çene ve üst çenedeki dişler için yapılabilir. Gömülü dişlerin çekimi için diş hekimi işlem öncesinde panoramik röntgen filmi talep etmektedir. Röntgen filmi sayesinde gömülü dişler ile beraber tüm dişlerin pozisyonu görülebilmektedir. Riskli bir durum varsa panoramik röntgen filmi ile bu ortaya çıkar.

Gömülü dişlerin etrafındaki sinirlerin görüntülenmesi de önemli olduğundan 3 boyutlu özellikte olan diş tomografisi de istenebilmektedir. Üst çenedeki gömülü dişlerin sinüs ile olan ilişkisi dikkate alınmalıdır.

Gömülü 20’li dişleri çekmek için öncelikle anestezi uygulaması yapılmaktadır. İşlemde hastalar ağrı ya da sızı çekmezler. Bu işlemin akabinde ise diş etinde küçük bir kesi işlemi yapılır. Kesi sayesinde hekim dişe ulaşabilir. Üst çene kemiği insanlarda daha esnektir; bu sebeple üst çenedeki gömülü dişlerin çekimi daha kolaydır.

Gömülü 20’lik dişlerin çekiminden sonra 1 ya da 2 gün boyunca hafif ağrılar olabilir ancak normalden fazla çok şiddetli ağrılar için doktora başvurulmalıdır. Ağızın açılması biraz daha zor olacaktır; bu sorun da en geç 1 hafta içinde yok olacaktır. Şişlik ve hafif kanama da görülebilir.

Diş çekim boşluğu ne zaman kapanır? ile ilgili olarak da hastalar zaman zaman tedirgin olabilmektedirler. Diş çekiminden sonra oluşan boşluğa bir süre için gıda artıkları kaçabilir ve genel olarak durum rahatsızlık verebilir. Yaklaşık 1 ay içinde boşluk kapanmaya başlayacaktır.

Gömülü 20’lik diş çekimi fiyatı hastanın bireysel durumuna göre farklılaşacağı için standart bir çekim fiyatı verilememektedir. Hekiminizden randevu almanız durumunda detaylı muayyeniz yapılacak ve tedavi ücretiniz hakkında bilgi verilecektir. Gömülü diş çekimi ücreti için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

İltihaplı 20’lik Dişlerin Çekimi: İltihaplı olan dişin çekilebilmesi için öncelikle yapılması gereken işlem dişin iltihabının kurutulmasıdır. Bu aşamada doktorun önerdiği antibiyotik kullanılmalıdır. Diş çekimine geçilmeden önce Eskişehir kliniğimizde uzman diş hekimi tarafından başka bir tedavi uygulanıp uygulanamayacağına bakılacaktır. Dişin iltihabı kurutulduktan sonra herhangi uygun bir tedavi yönteminin de işe yaramayacağına karar verilirse dişin çekimine geçilebilir.

İltihaplı 20’lik yaş çekimi için kliniğe başvuran hastaların ağrılarının özellikle geceleri zonklama tarzında olduğu görülmektedir. Bu tip ağrıya dayanmak oldukça güçtür. Apse de duruma eşlik ediyorsa yüzde şişkinlikler de görülecektir. Dişte sıcağa-soğuğa ve bastırmaya karşı hassasiyet bulunmaktadır. Apseli diş çekimi için uzman bir hekimin tercih edilmesi gerekmektedir.

20’lik yaş dişleri çekildiğinde normal dişlere göre sızılar ve hafif bir kanama daha uzun sürmektedir; 2-3 gün boyunca bu problemler görülebilir.

Düzenli ve iyi bir hekim tarafından yapılan diş taşı temizlikleri ile bu gibi olumsuz durumların görülme ihtimali azaltılabilmektedir. İltihaplı diş çekimi iltihap kurutulmadan yapılamamaktadır.

Normal 20’lik Dişlerin Çekimi: Yirmilik dişler en çok problem yaratan dişlerdir. Yamuk çıkabilen, kök sorunları olan, iltihap yapan ve diğer dişleri de birçok yönden etkileyen bu dişler çoğu kez cerrahi işlem ile çekilebilmektedir. 20’lik dişler cerrahi işleme gerek kalmadan da çekilebilmektedir. Buna hekim karar verecektir; çok zorlu bir durum söz konusu değilse oldukça rahat ve kısa sürede normal 20’lik diş çekimi yapılabilecektir.

Ucu Çıkmış 20’lik Dişlerin Çekimi: 20’lik dişlerin ucu çıktığında çevresindeki diş etinde şişme ve ağrılar oluşabilmektedir. Bu durum Perikoronit hastalığının belirtisi olarak görülebilmektedir. Ucu çıkmış 20’lik diş çekimi böyle bir durumda erken gerçekleştirilebilir. Diş için yeterli alan var mı? Ne derece risk taşıyor? Hekiminiz bunların hepsini değerlendirip çekme işlemini gerçekleştirebilir.

Cerrahi Diş Çekimi

Dişlerin kurtarılması için herhangi bir yöntemin faydalı olmayacağına kanaat getirilmişse ve hastanın ağrıları oldukça şiddetliyse diş çekimi yapılabilmektedir. Cerrahi diş çekimi genelde şu koşullar altında gerçekleşir:

·         Ağızda kırılmış dişlerin olması; bu dişlerin diş etine kadar kırık durumda olmaları

·         Başka yöntemle çıkartılamayan gömülü dişlerin bulunması

·         Diş köklerinin zarara görmüş olmaları

·         Kemik dokusu ile ilgili patolojik bir sorunun bulunması

·         Protez ve implant hazırlıkları yapılması

Ameliyatla diş çekimi için problemli bölge uyuşturulmaktadır. Anestezi ile diş çekimi nedeniyle operasyon esnasında hastalar ağrı ve acı gibi durumları hissetmeyeceklerdir. Anestezi iğnesi hastanın diş etine uygulanmaktadır ve birkaç dakika içerisinde uyuşma işlemi gerçekleşmektedir.

Hastanın öncelikle dişine ulaşabilmek için diş eti açılmaktadır. Diş üstünde yer alan kemik özel yöntemlerle kaldırılmalıdır. Dişe ulaştıktan sonra diş çekilir ve açık bölgeye dikiş atılır. Alınabilir özellikte dikiş atıldıysa dikişler ortalama 1 hafta kadar ağızda kalacaktır. Dikişli diş çekimi ile yüzde biraz daha fazla şişme olabilir ama yerinde ve doğru müdahaleler ile şişme-ödem sorunları azaltılabilir.

Cerrahi işlemler ile kök diş çekimi yapılabilir. Ağızdaki görülen veya görülmeyen kırık dişler de büyük zararlara yol açabilmektedirler. Kırık diş çekimi için de genellikle ameliyat yapılmaktadır.

Diş lezyonları genellikle iltihaba bağlı olarak ortaya çıkmaktadırlar. Diş ve çevre dokulardaki sorunlardır. Özellikle kanal tedavileri tercih edilse de diş kurtarılamayacak durumdaysa lezyonlu diş çekimi gerçekleştirilmektedir.

Diş çekimi cerrahi işlem denildiğinde birçok hasta tedirgin olabilse de aslında anestezi ile hasta hiçbir şekilde operasyonda ağrı çekmemektedir. Hızlı ve rahat bir biçimde ilgili bölge birkaç dakikada uyuşturulmaktadır.

Kliniğimize diş çekiminden aşırı korku duyan hastalar da gelmektedir. Her ne kadar lokal anestezi birçok hasta için son derece etkili bir yöntem olsa da aşırı kaygı ve sıkıntı nedeniyle genel anestezi ile işlem yapılabilecek hastalar da mevcuttur. Özellikle çocuklar da bu kategoriye girmektedir. Genel anestezi birden fazla diş çekimi olacağı zaman da tercih edilebilmektedir.

Genel anestezi yapılmadan önce hastaların sağlık geçmişleri ve anestezi ile ilgili durumları değerlendirilmeye alınır. Tetkiklerden sonra hastanın durumu uygun bulunursa tamamen uyuşturma yöntemi kullanılır. Genel anestezi ile diş çekimi fiyatları için hekimimizden randevu alabilirsiniz.

Cerrahi işlemlerde tecrübeli ve uzman olan hekimimiz, hastaların ihtiyaçlarına uygun çözümler bulmaktadır. Hastaların çoğu aldıkları sonuçlardan memnun kalmışlardır. Cerrahi diş çekimi fiyatları için bilgi almak istiyorsanız kliniğimizle iletişime geçebilir, randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Azı Dişi Çektirme

Azı dişi çekimi gerçekleşmeden önce bu dişler dolgu veya kanal tedavisi başta olmak üzere çeşitli tedavi yöntemleri ile kurtarılmaya çalışılmaktadır. Azı dişlerine bu tedaviler daha rahat biçimde uygulanabilmektedir; 20’lik dişlere göre bunlara biraz daha yatkındırlar. Sorun ilerlediyse çekim yapılmalıdır. Çekim hastanın durumuna göre normal veya cerrahi biçimde gerçekleşebilmektedir.

Arka diş çekimi üzerinde çalışmak biraz daha zorlu olabilmektedir. Eskişehir kliniğimizde alanında uzmanlaşmış diş hekimi ile arkada genellikle zorlu pozisyonda, görülmeleri zor olan dişler de iyi bir şekilde çekilebilmektedir. Bu dişlerin sadece çekilmeleri değil, bunlara kanal tedavisi gibi başka yöntemleri uygulamak da uzmanlık ister. Bu sebepten ötürü diş hekimi tercihi oldukça ön plana çıkmaktadır.

Tel Tedavisi için Diş Çekimi

Ortodonti ile ilgili tedavilerde de bir veya birden fazla dişin çekilmesine karar verilebilmektedir. Bunun en büyük nedeni tel tedavisinde bazı dişlerin özellikle de 20’lik dişlerin diğer dişleri sıkıştırıp, tedaviyi boşa çıkartmalarını önlemektir. Rahat alan bulan dişler Ortodonti tedavisi ile düzgün biçimde sıralanabilir ve geriye dönüş olmaması adına tel tedavisinde diş çekimi gerçekleştirilebilmektedir.

Hamilelikte Diş Çekimi

Hamilelik hassas bir dönemdir ve diş çekimleri için aslında hamile kalmadan önceki dönemi iyi değerlendirmek faydalı olacaktır. Hamilelik öncesinde diş hekiminiz her türlü detaylı tetkiki yapar ve riskleri ön görür. Çoğu kadın hamilelik planlıyorsa 20’lik dişlerini öncesinde çektirmeyi de tercih edebilmektedir. Tabi bunlar hekimin önerileri doğrultusunda netleşecektir. Hamilelikte diş çekimi yapılır mı? ile ilgili olarak hamilelikte hormon değişimleri vb. etkenler nedeniyle diş sorunlarının daha sık görüldüğünü belirtebiliriz. Özellikle ilk 3 ay diş çekimi ve benzeri tedaviler pek önerilmemektedir.

Hamilelikte diş çekimi yapılabilmektedir; böyle bir durumda hamileliğin 2. dönemi ( 3 aylık) daha uygun olacaktır. Acil bir durum meydana geldiğinde hamile kişilerin öncelikle doktorlarıyla konu hakkında görüşmeleri gerekmektedir.

Eskişehir Kliniğimizde Diş Çekimi Ücretleri

Uygun diş çekimi fiyatları Eskişehir için kliniğimizi tercih edebilirsiniz. Diş çekim ücreti için ekonomik fiyatlar sunmaktayız. Diş çekimleri uzman doktorumuz tarafından gerçekleştirilmektedir ve her türlü detay göz önüne alınmaktadır.

Büyük oranda başarıya ulaşan diş tedavilerimiz ile kliniğimizdeki diş çekim ücretleri memnuniyet yaratmaktadır. Ucuz diş çekimi için Eskişehir’de bulunan kliniğimiz uygun seçenekler sağlamaktadır.

Diş çekimi kaç lira? ile ilgili olarak net ve standart bir fiyat belirtmek doğru olmayacaktır. Diş çekimleri yazı boyunca da aktardığımız gibi çok farklı yöntemleri, durumları ve sorunları içerebilmektedir. Hastaların kişisel durumları ücretlerde belirleyici olmaktadır. Diş çekimi ücreti hasta ile doktor arasında yapılacak ayrıntılı görüşmeden sonra netleşebilecektir.

Diş çekimi randevu için kliniğimizle iletişime geçebilir; iyi ve uzman hekim desteği ile beraber uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Diş Çekimi Neden Yapılır

Diş çürükleri ve ağrıların, iltihapların oluşması ve diş genelinin tedavi edilmeyecek durumda olmasıyla diş çekimi işlemi yapılır. Diş çekiminden önce, kanal tedavisi, dolgu gibi seçenekler değerlendirilir ve doğal dişin korunması seçenekleri değerlendirilir. Fakat tedavi edilmeyecek durumlarda, diş tamamen alınarak yerine köprü, implant gibi tedavi uygulamaları yapılır ve yapay diş eklenir.

Diş Çekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler?

Çekim uygulaması boyunca, ağız açık tutulacağı için, dudaklara nemlendirici sürmek, çatlakları ve kurulukları önceden giderir. Muayene esasında hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir. Kalp, tansiyon, diyabet gibi hastalıkları bulunan danışanlara, farklı tahlil veya uygulamalar sunulabilmektedir. Diş çekimi işlemlerinde genellikle kanama olabilmektedir. Ağrılı bir işlemdir.

 • Hastanın düzenli şekilde kullandığı ilaç veya ilaçlar var ise işlem sırasında yanında bulundurmalı ve doktoru bilgilendirmelidir.
 • Kullanılan ilaçların muhteviyatında kan sulandırıcı etkiler varsa, diş çekimi işleminden önce alınmaması önerilir. Kanamanın durdurulması için gereklidir.
 • Ağrı ve acının giderilmesi, önlenmesi maksadıyla lokal anestezi uygulaması yapılır. İğne ile yapılan anestezi tansiyon düşürücü etki gösterebilir.
 • Diş hekiminin tecrübesiyle alakalı hastanın rahatlatılması ve işlem sakin şekilde yapılmalıdır.

Diş Çekimi Sonrasında Yapılması Gerekenler?

İşlem sonrası ağrı kesici ilaçlar veya iltihabik durumlara göre antibiyotik kullanımı, doktor önerisine göre verilir.

 • Kanayan dişe gazlı bez uygulaması yapılır. Kanamanın durdurulması için gazlı bez ortalama 45 dakika diş üzerinde sıkıca tutulur.
 • Diş çekim işlemi sonrasında 2 saat boyunca yemek veya içecek tüketilmesi önerilmez. Diş kökünün ilk etapta açık olması, içerisine yiyecek artıklarının kaçmaması için önemlidir.
 • Çekimden sonra kanamın tükürülmemesi, hızlı kanama yöntemlerinden biri olarak önerilir.
 • Diş çekimi işleminin yapıldığı gün, taneli yiyeceklerden uzak durulması gereklidir. Diş kökünde oluşan boşluğa tanelerin kaçmaması için önemlidir.
 • Sigara kullanan hastalar, çekim işleminden sonraki birkaç gün sigara içmemelidir. Diş kökündeki yara pıhtısının hızlı iyileşmesi için, gereklidir.

Diş Çekimi Fiyatları

Diş çekim işlemleri, çekim sonrası uygulanacak doldu veya protez uygulamasına göre fiyat belirlemesi yapılır. Çekilecek diş sayısı veya komple takma diş protezlerinde yapılan diş çekim işlemlerine göre fiyat belirlemesi yapılır. Hekim uygulaması, kullanılacak malzemelere göre net fiyat, ilk muayene sırasında hastaya bilgilendirme şeklinde sunulur.

Diş Çekimi Neden Yapılır?

 • Yoğun ve ileri derece çürüklerde, kurtarılamayacak dişlere çekim işlemi yapılır.
 • Çeşitli nedenlerle kırılan ve tedavi edilmeyecek dişlerde, diş çekimi yapılır.
 • Diş eti rahatsızlıkları ve iltihaplı diş etleri bulunan dişlerde, çekim işlemi yapılır.
 • Gömük kalmış dişler, yapısı bozuk ve gelişimi tamamlanmamış dişlerde çekme işlemi yapılır.
 • Kanal tedavisi yapılmasına rağmen kurtarılmayan dişlerde, çekim yapılır.
 • Dönme, şekil ve konum bozuklukları, devrilme gibi sorunlarda estetik ve sağlık açısından diş çekim işlemi yapılır.
 • Sallanan dişler, yenilenmemiş süt dişleri çekilir.
 • İçerisinde kist yahut tümör bulunan dişlere çekim işlemi uygulanır.

Ortodontik yapıya uygunluk ve ağız yapısındaki darlık gibi durumlarda, diş çekimi yapılarak ağız ve diş yapısı rahatlatılır.

Diş Çekimi Sırasında Diş Neden Kırılır?

Büyük azı dişlerinde ve kökü sağlam dişlerde, köklerin farklı şekillerde olması, kırılmasına neden olabilir. Ayrık kökler ve kıvrık kökler, kırılmaya neden olur. İleri yaşlarda kemikler, elastik özelliğini kaybetmesi nedeniyle, diş çekimi işleminde kırılmaya neden olabilirler. İç kısmı tamamen çürük dişler, oyun dişler ve yapısı bozuk dişler, çekim işlemi esasında kırılabilmektedir.

Çene kemik yapısı aşırı gelişkin, kalın kemikli kişiler fazla esnemediği için, kırılma görülebilmektedir. Hassaslaşmış, içeriğindeki maddeleri kaybetmiş dişler, köke sağlam tutunamamış dişler, çekim işlemi sırasında kırılabilmektedir. Eskişehir diş çekim işleminde kırılan dişler, fazla sorun teşkil etmezler. Teknolojinin gelişmesiyle, gerekli donanım ve kökleri temizleyecek cihazlar bulunmaktadır.