Diş Dolgusu

Kliniğimizde uyguladığımız tedavi yöntemleri

Diş Dolgusu

Çürümüş dişlerin, çeşitli nedenlerden dolayı kırılmış, oyulmuş dişlerin yeniden dönüştürülmesi için uygulanan yöntemlerden biri, diş dolgusu uygulamasıdır. Çürük bölgeler temizlenerek, içerisine dolgu malzemeleri yerleştirilmesi ve yeniden şekillendirilmesi işlemleri, dolgu kapsamındadır.

Diş Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Diş hekimliği dilinde ''kavite'' adı verilen oyuk hazırlanır. Oyuk açma işleminde dişin bütünselliğini bozmadan yalnızca çürümüş kısımların temizlenmesi hedef alınır. Çürüme öncesi doğal diş görünümün yeniden alınması için, dolgu malzemesi ile doldurma işlemi yapılır.

Dolgu Maddelerinin Özelliği Nedir?

Diş dolgusu yapılırken kullanılan malzemeler sadece tutucu özelliktedir. Dişe yapışma özelliği olmayan dolgu maddeleri, lazer ışınlarıyla sabitlenerek, dişe tutturulması sağlanır. Dişin sağlam şekilde yapılması ve malzemenin çıkmaması için alınan tutucu önlemlerin başında, kaviteye uygun şekli vermek gelir.

Dolgu Malzemesi Nasıl Seçilir?

Estetik açıdan yapay dolgu malzemesinin görünmemesi, hekimlerin ilk tercihidir. Diş ortasında belli olmayacak renkte diş dolgusu malzemesi seçilir. Diş yapısını, minesine ve köklere zarar vermeyecek malzeme seçilmesi önemlidir. Dolgu maddesinin kompakt olarak görevini yerine getirmesi, boşluk bırakmadan alt kısımlarda yeni çürük oluşumunu önlemesi için, dolgu maddesinin niteliği ve uygulanma şekli önemlidir. Aynı zamanda madde, dişlerde çiğneme fonksiyonu gerçekleştirilirken, arka dişlere basınç yapmaması için uygulanır ve bu esasta malzeme seçilir.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Üç farklı şekilde uygulanan diş dolgusu çeşitleri; amalgam dolgu, porselen dolgu ve inlaylar olarak sınıflandırılmaktadır. Dişlerin yapısı ve genel sağlık özellikleri, hastanın çene kemik yapısı, çürük ebatı ve hekim önerisine göre dolgu seçeneği belirlenir.

Amalgam Dolgu Nedir?

En eski dolgu çeşidi olarak bilinen ve metal dolgu olarak nitelendirilen amalgam dolgu çeşitleri, dayanıklılıklarıyla bilinmektedir. Görsel açıdan çok hoş görünmese de birçok kişi tarafından uzun ömürlü kullanım sağladığı için, tercih edilebilmektedir. %70 oranında gümüş, %23 oranında kalay, diğer oranlarda ise bakır ile çinko içeren bir karışımdır. Ekonomik fiyat seçeneği sunduğu için tercih edilebilmektedir. Amalgam dolgular civa ile karışım edilerek, hekim tarafından hazırlanır. Genellikle azı dişlerin dolgusunda kullanılmaktadır.

Porselen ve Kompozit Diş Dolgusu Nedir?

Görsel açıdan estetik bir görüntü veren ve doğallık sunan diş dolgusu çeşitleridir. Genellikle ön dişler ve görünürde olan dişlerde uygulanırlar. Simanlar, kompozitler ve porselen dolgu çeşitleri ile diş renginde dolgu malzemesi olarak adlandırılırlar. Diş hekimliğinde ''Bonding'' olarak nitelendirilmekte ve amalgam dolgular kadar dirençli değillerdir.

İnlaylar Dolgu Nedir?

Döküm dolguların genel adı olarak, inlaylar kullanılır. Laboratuvar ortamında hazırlanan ve daha sonradan diş kavitesine yapıştırılan diş dolgusu çeşitleridir. Genellikle altın ya da porselen maddeden yapılmaktadır. Hassas çalışma ve hekim tarafından uygulanan özel tekniklerle yapılır ve dişe yapıştırılır.

Amalgam Dolgular Neden Tercih Edilir?

Diş hekimlerinin genellikle tercih ettiği diş dolgusu yöntemi, amalgam dolgu tipleridir. Yüksek dayanıklılık içermesi, direnç ve basınçta sağlam olması, uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilmektedir. Hastalar tarafından da en ucuz fiyatlı dolgu çeşidi olduğu için tercih edilmektedir. Amalgam dolgular hakkında bilinmesi gereken ise, civa alerjisi olan kişilerin amalgam dolgu yaptırmaması gerektiğidir.

Diş Dolgusu Fiyatları

Eskişehir diş dolgu uygulamaları, diş çekimi ve tüm diş tedavi çeşitleri her hastanın tedavi süreç ve seçeneğine göre değerlendirilir. Diş dolgu fiyatlarında en ekonomik olan amalgam yani metal dolgulardır. Estetik dolgular ve özellikle altın dolgular, yapılan dolgu ebatlarına, hekim uygulamasına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Dolgu malzemesinin marka ve kalitesi, estetik uygulama yapılıp yapılmadığı gibi seçeneklere göre ilk muayene sırasında fiyat belirlemesi yapılır. Çeşitli seanslarla dolgu tedavisi tamamlanır.

Eskişehir Tepebaşı ofisimizle, ağız ve diş bakımı alanında faaliyet sürdürüyoruz. Dt. Şükrü Sünger profesyonelliğiyle oluşturduğumuz ekibimiz ve diş kliniğimizde sunduğumuz yüksek teknoloji ürünü cihazlarla hizmet sunuyoruz.

Diş hekimliği alanında uzman tecrübe ve 13 yılın deneyimiyle Şükrü Sünger; diş implantları, endodonti, ağız cerrahisi, kozmetik cerrahi, pediatrik diş hekimliği, protez diş, genel diş hekimliği gibi hizmetler sunuyor. Eskişehir diş dolgusu alanında referanslarıyla fark yaratan diş hekimlerimizle; estetik diş hekimliği, ortodonti, periodontoloji faaliyetleri sunuyoruz.

Diş Dolgusu İşlemleri Nelerdir?

Eskişehir dolgu yaptırma ve gülüş dizaynından faydalanmak için online veya telefonla randevu alabilirsiniz. Çürük, kırık, çatlak veya çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmüş dişlerin yeniden dizayn edilmesi, diş dolgu işlemleri dahilindedir.

Diş dolgu tedavisi, çürümüş kısımların temizlenmesi ve dişin oyularak, yeniden doldurulmasıyla uygulanır. Diş dolgu aşamaları ise dişlerin genel durumuna, dolgu yapılacak diş sayısına bağlıdır. Fakat standart dolgular tek muayenede yapılmaktadır.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Bir günde kaç diş dolgu yapılır, dolgu aşamaları nelerdir gibi konularda merkezimizden bilgi alabilirsiniz. Diş dolgusu uygulamalarında öncelikle çürük tespiti yapılır. Çürüğün boyutları ve derinliğine bakılarak, hekimin uygun görmesiyle diş yapısının röntgeni çekilir.

Diş dolgusu veya kanal tedavisi gerekiyorsa, muayene sırasında belirlenir. Çürük dişlerin kök kısmına inmişse, çürüğün tamamen temizlenmesi ve kök kısmında bulunan, sinir uçlarının yakılarak tedavi edilmesi işlemleridir.

Diş dolgu işlemi ne kadar sürer?

Dişteki çürüğe bağlı olarak ortalama 30 dakikada dolgu uygulaması tamamlanır. Diş dolgu tedavisi nasıl yapılır konusunda;

 • Lokal anesteziyle diş dolgu tamiri uygulamalarına başlanır.
 • Frezy veya özel aletlerle, çürük temizlenir.
 • Dişin iç kısmı yıkanır ve dolgu malzemesiyle doldurulur.
 • Lazerle dolgu maddesi, dişe sabitlenerek diş oluşumu sağlanır.
 • Dolgunun üst yüzeyi törpülenir ve üst dişlerle uyumu sağlanır.

Dolgu ile diş aralığı kapatma ve minik kırıklarda dolguyla tedavi işlemleri uygulanmaktadır. Dişlerin yapısına ve çürüklerine göre uygulama, muayene sırasında belirlenir.

Kırık diş dolgu olur mu?

Kırık diş dolgu uygulamaları, diş yüzeyinde çürük olmadığı durumlarda uygulanır. Kırık veya yüzeyi bozuk dişlerde, sadece dolgu malzemesi uygulanarak tedavi yapılabilir. Kırık diş dolgu fiyatları, dişlerin genel durumları, tedavi edilecek diş sayısına ve uygulanacak işlemlere göre belirlenir.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Diş dolgusu türleri genel anlamda üç farklı şekilde uygulanır. Dişin yapısına ve hastanın genel sağlık durumu, hastanın tercihine göre dolgu türü belirlenir.

 • Amalgam dolgu
 • İnlaylar dolgu
 • Porselen dolgu

Çeşitlerinde, çürüklerin boyutlarına ve diş estetiği uygulamalarına göre işlem yapılır. Porselen diş dolgu fiyatları diğer uygulamalara oranla biraz daha farklıdır.

Porselen Dolgu Çeşidi Nedir?

Porselen ve kompozit diş dolguları; görsel açıdan daha estetik görünüm veren uygulamalardır. Gülüş tasarımı dahlinde genellikle ön dişlere uygulanır. Simanlar, porselen ve kompozit dolgu çeşitleri, diş yapısına ve dişlerin rengine göre uygulandığı için doğal bir görünüm verir.

Porselen diş dolgu uygulamaları, bonding olarak adlandırılır. Direnç oranı amalgam dolgu çeşitlerine oranla çok yüksek olmasa da estetik açıdan muhteşem görüntü sunarlar.

Amalgam Dolgu Nedir?

Diş dolgu çeşitleri arasında bilinen en eski ve ilk yöntemlerden biridir. Metal dolgu olarak bilinen ve sağlam, dirençli yapısıyla hala birçok kişi tarafından tercih edilen dolgular, uzun ömürlü kullanım avantajı sağlar.

Amalgam dolguların bileşeninde; %23 oranında kalay, %70 gümüş bulunur. Karışımın içindeki diğer faktörler ise bakır ve çinkodan oluşur. Diş dolgu çeşitleri ve fiyatları açısından tercih edilmesinin nedeni, daha dayanıklı ve daha ekonomik oluşudur. Civayla harmanlanarak elde edilen amalgam dolgu karışımı, azı dişlerine uygulanır.

İnlaylar Dolgu Çeşidi Nedir?

Bir seferde kaç diş dolgu yapılır, inlaylar dolgu tercih edilmeli midir gibi konularda, uzman ekibimiz ve profesyonel ekipmanlarımız ile hizmet veriyoruz. Tek dolgu süresi ortalama 30 dakikadır. İnlaylar dolgu çeşidi, döküm dolgular olarak bilinir. Diş kavitesine yapıştırma yöntemiyle uygulanan, hassas çalışma ürünleridir.

İnlaylar diş dolguları laboratuvar ortamında hazırlanır. Özel teknik ve deneyim gerektiren uygulamalar, diş hekimi tarafından uygulanır.

Diş Dolgu Uygulamaları Ne İçin Yapılır?

Ayrık diş dolgu uygulamaları, diş estetiği alanında yapılır. Dişlerin çürümesi nedeniyle, dişin çekilmesine gerek kalmadan yapılan uygulamalar diş dolgusu uygulamalarıdır. Dolgular, sadece çürüklerde yapılmadığı gibi ağız ve diş bakımı için de gerekli olan uygulamalar arasındadır.

Dolgu ile diş düzeltme, kırık dişleri onarma, eğri- yamuk veya görsel açıdan bozuk dişleri tedavi etmek için diş dolgusu işlemleri uygulanır. Ayrıca var olan dolguların kırılması, çatlaması veya yeniden tedavi edilmesi için de dolgu uygulamaları yapılır.

Direnç veya sert cisimlerin yenmesi nedeniyle, dolgu olan diş kırılması durumunda da dolgu uygulamaları yapılır. Eski dolgu malzemesi çıkarılır ve diş yeniden temizlenerek, yeni dolgu malzemesi ile yapılandırılır.

Yirmilik diş dolgu olur mu, çekilmesi mi gereklidir gibi konularda hastanın genel diş yapısına göre muayene sırasında belirleme yapılır.

Diş Dolgusu Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Dolgu yapıldıktan sonra diş fırçalanır mı gibi konular ve dolgu sonrası yapılması gerekenler konusunda tüm detaylar, aşağıda yer alıyor. Dolgu sonrası;

 • Sert gıdalar, kabuklu gıdalar tüketilmemelidir. Diş dolgusu yapılan dişte özellikle, çiğneme fonksiyonları kullanılırken dikkat edilmelidir.
 • Ilk iki saat ve hekimin diş yapısına göre önerdiği süre dahilinde yemek yememek ve sıvı tüketmemek gereklidir. Diş dolgusu beyaz kaplamlarda da sıcak, soğuk, sert, sıvı gibi şeyler ilk saatlerde tüketilmemelidir.
 • Dolgu uygulaması sonrasında, dişlerin iyi temizlenmesi gereklidir. Yiyecek artıklarının kalmaması için gargara yapılmalıdır.
 • Dolgu olan diş neden sızlar konusunda, diş fırçalamanın bir sakıncası olmadığından bahsedebiliriz. İple temizleme veya diş fırçalama yapılabilir. Dolgu sonrası ağrılar, kısa sürede geçecektir.
 • Kök veya sinirlere yakın kısımlarda yapılan diş dolgusu uygulamalarında, hassasiyet biraz yüksek olduğu için çiğneme, yeme fonksiyonlarında ilk birkaç gün biraz ağrı olabilir. Diş hekimi önerisine göre ağrı kesici kullanılabilir.
 • Dolgu sonrası diş ağrısı ağrı kesiciyle geçmemiş ise hekime başvurulmalıdır.

Diş dolgu ucretleri, dolgu malzemeleri, işlem öncesi ve sonrası uygulamalarında diş hekimliği merkezimizde profesyonel hizmetler ve güvenilir uygulamalar yapılır. Hekim ekibimizin tamamı, alanında uzman ve işinin ehlidir. Bu nedenle uygulama esnasında hastanın rahatlaması ve fazla ağrı- sızı olmadan deneyimiyle işlemleri tamamlayacaktır.

Eskişehir Dolgu Fiyatları

Eskişehir diş hekimliği merkezimizle yapılan ilk muayene ile tedavi belirleniyor. Ayrık diş dolgu fiyatları, dolgu fiyatları ve tüm ağız- diş bakım fiyatları, muayene sırasında yapılacak uygulamalara göre belirleniyor. Dolgu çeşidine göre yapılan fiyatlandırma da ekonomik olan amalgam dolgu çeşididir.

Beyaz diş dolgu fiyatları, çürük temizleme işlemi, çürük boyut ve diş sayısına, hekim uygulamalarına göre belirlenir. Ayrıca kanal tedavisi, diş beyazlatma işlemleri veya kaplama uygulamaları var ise fiyat buna göre belirlenir.

Kanal Tedavisi Nedir, Neden Gereklidir?

Kanal tedavisi, diş çekimi ve diş dolgu işlemlerine oranla biraz daha zor- ağrılı uygulamalardır. Dişin büyük oranda çürümesi ve çürüğün diş köklerine kadar inmesi durumunda yapılır. Pulpa olarak bilinen ve dişin orta kısmındaki boşluk olan bölgede, çalışma uygulanır.

Diş dolgu ve kanal tedavisi fiyatları, tedavi edilecek dişin çürük oranı ve yapısına göre belirlenir. Kanal tedavisi uygulamalarında; kök kanalı olarak bilinen bölgede uygulama yapılır. Dolgu diş kaç para diye merak eden hastalar için, her yönteme ve dişin yapısına göre farklılıklar olabileceğinden bahsedebiliriz.

Kök kanalı; mine ve dentinin alt kısmında yer alan pulpa boşluğunda, taç kısında bulunan pulpa odasındadır. Dişin kök kısmına doğru uzanan ve ince- dar bir kanal oluşturan kısım ise kök kanalıdır. Kök kanalları 2- 3 köke sahip olanlar azı dişlerdedir. Tek köklü kanallar ise diğer dişlerin yapısını oluşturur.

Diş dolgu ve kanal tedavisi ücretleri, kök kanalı temizleme ve dolgu uygulamalarına göre, hekim uygulamalarıyla belirlenir. Kanal tedavisi işlemlerinde; pulpada oluşan bakteriler temizlenir. Diş kökü sinirleri olarak bilinen ve pulpayı oluşturan parçalardan biri olan canlı dokuların, bakterilerden arındırılması sağlanır.

Diş çürümesine neden olan bakteriler, kök kanalı boyunca ilerleyerek, kök kısmında bulunan pulpada enfeksiyon oluşturmaları, genel olarak kanal tedavisinin nedenidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş dolgu yaptıranların yorumları değerlendirilerek, Dt. Şükrü Sünger ve uzman ekibinin çalışmaları hakkında bilgi alınabilir. Özellikle kanal tedavileri ve dolgu uygulamalarında tecrübe, modern teknoloji, ekonomik fiyatlar ve uzun ömürlü diş tedavileriyle hizmet sunumu yapılıyor.

Kök kanal tedavilerinde yapılan uygulamalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Radyografi ile diş yapısı incelenir ve çürük boyutu analiz edilir.
 • Diş kökünde canlı dokular var ise, lokal anesteziyle işleme başlanır.
 • Çürükler temizlenmeye başlanır.
 • Dişin kök kısmına ulaşmak için kanal açılır.
 • Kavite adı verilen dişin temizlenen ve açılan kısmından uygulama yapılır.
 • Diş içinde bulunan bakteriler temizlenir, çürük, atık ve toksinlerden arındırılır.
 • Pulpanın hasar gören kısmı çıkarılır.
 • Dişin kök kısmında kanallar genişletilerek yeniden şekillendirilir.
 • Kanal ağesi adı verilen aletler ile iyice temizlenir ve yıkama işlemi uygulanır.

Diş dolgu kaç dakika sürer konusunda, kök kanal tedavisi yapılacaksa uygulama biraz uzun sürebilir. Özellikle canlı doku hasar görmüş ise enfeksiyondan arındırılması için öncelikle içine ilaç yerleştirilir ve geçici dolgu işlemi uygulanır. Birkaç gün sonra açılarak kontrol edilir ve enfeksiyon düzelmemiş se yeniden ilaç yerleştirilir.

Diş dolgu bozulması olmaması için tamamen iyileşme sağlandıktan sonra dolgu uygulamasına başlanır. Tamamen temizlenen diş kavitesine Gutta Percha denilen, kauçuk malzeme yerleştirilir. Dişin kanal kısımlarına yerleştirilen malzemenin üzerine, seçilen dolgu malzemesi uygulanarak işlem tamamlanır. Diş dolgu kaç para sorusunda, işlemin uygulanması belirleyicidir.

Diş Dolgusu Malzeme Seçimi Nasıl Yapılır?

Diş dolgu estetiği, malzemenin seçimiyle asıl şeklini alır. Ağız ve diş yapısına göre seçilmesi gereken dolgu malzemelerinin temel özelliği, diş yapısına tutucu olmasıdır. Dolgu malzemeleri tek başına dişe tutunma görevi sağlamaz. Dolgunun sabitlenmesi için lazer teknolojisi kullanılır.

Diş dolgu ücretleri dahilinde, diş kavitesine yerleştirilen dolgu malzemesi lazer yardımıyla dişe sabitlenir. Diş yapısında büyük kaviteler olduğunda, dişin orta kısmına kauçuk dolgu malzemesi yerleştirilir. Malzemenin, düşün üst yüzeyinden belli olmaması önemlidir.

20 lik diş dolgu olur mu konusunda, uzman doktorların muayenelerine göre belirleme yapılır. Ağız ve diş estetiği açısından, ön dişlere direnç uygulayacak 20’lik dişler genellikle çekilir. Diş ve ağız boşluğunda uygun yer var ise diş hekiminin önerisine göre 20’lik dişler kalabilir. Oluşan çürüklerde ise diş dolgusu uygulanabiliyor.

Tüm dişlerde dolgu malzemesi, diş rengine göre seçilir. Estetik diş dolgu fiyatları, malzemesine göre belirlenir. Diş minesine ve yapısına zarar vermeyecek ve uygun malzemeler hekim tarafından belirlenir ve hastanın onayı ile uygulanır.

Diş Çekimi Neden Yapılır?

Dolgu yapılan diş çürür mü konusunda, dişlerin günlük temizliği ve ağız bakımı yapılmadığında, yeniden çürüyebileceğinden bahsedebiliriz. Diş çekimi; dişlerin büyük oranda ürümesi, enfeksiyon ve iltihaplara neden olması ve genellikle dolgu ile tedavi edilmeyecek dişlere uygulanır.

Ağız ve diş yapısını boza tamamen çürümüş dişler çekilerek, yerine implant uygulamaları sağlanır. Diş çekimi işleminden önce yapılması gerekenler arasında;

 • Dudakları yeterli oranda nemlendirmek önemlidir. Zira çekim işlemi boyunca ağız açık şekilde tutulacağı için, kuruluk ve çatlakların önlenmesi adına faydalıdır.
 • Genel sağlık durumu kontrol ettirilmelidir.
 • Genellikle kanamalı ve ağrılı bir işlemdir. Çürüklerin ve iltihabın tamamen giderilmesi sağlanır.
 • Düzenli kullanılan ilaçlar var ise diş hekimi bilgilendirilmeli ve muayene esnasında bulundurulmalıdır.
 • Hastanın kullandığı ilaçlarda, kan sulandırıcı faktör var ise diş hekimi bilgilendirilmelidir.

Diş dolgu uzmanı tecrübesi, hastanın rahat olması ve işlemin rahatlıkla tamamlanması açısından önemlidir. Lokal anestezi uygulayarak yapılan işlemde, ağrı kısa sürede geçer ve diş ağrıları tamamen giderilmiş olur.

Diş Çekiminden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş çekimi uygulamasından sonra hekim uygun görürse ağrı kesici veya antibiyotik gibi ilaçlar alınabilir. Özellikle ilk 30 dakika, diş çekilen bölgeye gazlı bez uygulanır. Dolgu olan diş ağrısı veya çürük diş ağrısının giderilmesi tamamen sağlanır. Diş çekiminden sonraki ilk iki saatte yemek yenmemesi, bir şeyler içilmemesi önemlidir.

Isı ve soğuk hassasiyeti olacağı için ilk gün aşırı sıcak ya da soğuk ürünler tüketilmemelidir. Diş çekimi sonrası tükürülmemelidir. Diş kökü açık olacağı için özellikle ilk gün süt ve süt ürünleri tüketmemek gereklidir. Diş boşluğunda yiyecek atıklarının da kaçmaması önemlidir.

Dolgu olan diş neden ağrır, çekilen diş ağrısı ne zaman geçer gibi konularda işlem sonrası, diş hekiminden bilgi alınabilir. Önerisinde var ise ağrı kesici alınabilir. Diş kökü kısmındaki pıhtının hızlı iyileşmesi için özellikle ilk birkaç gün sigara içilmemelidir.

Porselen Diş Kaplama

Diş dolgusu işlemlerinde, dişin büyük kısmında madde kaybı var ise porselen kaplama yapılır. İç kısmı doldurulan dişlerin, dayanıklılığını artırmak ve kavitenin etrafını desteklemek üzere porselen kaplama uygulaması yapılır. Diş dolgu kaplama, kanal tedavisi sonraların da veya diş eksikliği gibi durumlarda yapılır.

Kaplama dişler genellikle; porselen veya zirkonyumla kaplanır. Diş eksikliği olduğunda, köprü kullanılarak porselen veya zirkonyum köprü eklenir. Diş dolgu kaplama fiyatları, seçilen malzemeye ve uygulanacak dişe bağlı olarak belirlenir.

Porselen Kaplama Faydalı mıdır?

Diş dolgusu kaplama işlemlerinde uygulanan porselen veya zirkonyum kaplamalar, dişin ömrünü uzatır. Herhangi bir zararı olmadığı gibi dişin dayanıklılığı açısından da faydalıdır. Diş dolgu ve kaplama fiyatları değerlendirilerek, dolgu sonrası diş hekiminin önerisine ve hastanın onayına göre yapılabilir.

Estetik açıdan, dolgu üzerine veya önceden metal dolgu yapılmış ise üzerine zirkonyum veya porselen kaplama yapılabiliyor. Zirkonyum kaplamaların avantajı ise; kesilen diş kısmı daha azdır. Beyaz diş dolgu, tercih edilen yöntemdir.

Porselen ve Zirkonyum Kaplama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Odunpazarı diş merkezi Dt. Şükrü Sünger ve ekibinin uygulamalarında, estetik diş çalışmaları profesyonellikle yapılıyor. Tüm dişler, hastanın genel sağlık durumu, ağız ve diş yapısına ve isteğine göre şekillendiriliyor. Beyaz diş dolgu fiyat seçeneği, muayene sırasında belirlenerek, hastanın onayı ile uygulamaya başlanır.

Porselen ve zirkonyum kaplamalardan genellikle tercih edilen yöntem, zirkonyum kaplama yöntemidir. Diş dolgusu fiyat ve uygulamalarında da farklılık gösterir. İki uygulama arasındaki farklar ise şu şekilde değerlendirilebilir;

 • Metal- porselen kaplamalarda, dişin yüzeyine renk yansıması olabilir. Gri yansıma, diş etlerinin daha mor görünmesine neden olabilir.
 • Zirkonyum diş dolgu kaplama işlemlerinde, maddenin tamamı beyaz alt yapılı olduğu için renk tamamen doğal görünür. Diş eti civarında renk yansıması olmaz. Estetik diş dolgu nedir, nasıl yapılır konusunda iki yöntem uygulanır.
 • Zirkonyum ve metal- porselen diş kaplamalarında, üst kaplama maddesi porselendir.

Diş Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş dolgu kaç günde kurur konusunda, dolguların ortalama birkaç dakikada kuruduğundan bahsedebiliriz. Lazer yöntemiyle yapılan dolgular, bir dakikada dişe sabitlenerek, kurutulur. Porselen veya zirkonyum kaplamalarda ise uygulanacak yönteme bağlı olarak farklılık gösterebilir.

2 ila 4 seansta porselen diş kaplaması yapılır. Diş dolgu fiyatları hasta ve hekimin anlaşmasıyla belirlenir ve uygulama yapılır. Diş yapısının hazırlanması için öncelikle, köprü hazırlanır. Diş yüzeyleri, kesilme- aşındırma- törpüleme gibi işlemlerle porselen kaplamaya uygun hale getirilir. Seramik diş dolgu fiyatları, kaplama içeriği ve maddesine bağlı olarak belirlenir.

Diş ölçüleri ile laboratuvarda, alt yapı malzemeleri hazırlanır. Hastanın ve hekimin seçimine göre metal veya zirkonyum alt yapı seçilerek, kaplama işlemlerine başlanır. Estetik diş dolgu uygulamaları için, dişin tam uygulanması ve doğallık vermesi için provalar yapılır.

Hazırlanan porselen kaplamalar, ağızda prova edilir ve diğer dişlere direnç uygulamaması, rahatlığı kontrol edilir. Bir dişe porselen kaplama yapıldıktan sonra kanal tedavisine gerek yoktur. Diş dolgu ücreti ve diş iyi analiz edilmelidir. Çürük veya dişlerde bir sorun varsa, kaplama öncesinde yapılmalıdır.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

6 ila 10 kata kadar daha beyaz dişler ister misiniz?

Diş dolgu beyazlatma uygulamaları ile ağrısız, sızısız ve en hızlı sürede dişleriniz bembeyaz. Bleaching adı verilen diş beyazlatma uygulamaları iki farklı şekilde yapılır. Bu uygulamaların ilkinde; diş hekimi muayenehanesinde uygulama yapar. Diğerinde ise hazırladığı karışım ile hasta kendisi evde uygulama yapabilir.

Dolgu diş beyazlatma uygulamalarında, diş yüzeyinin rengini değiştiren zamana bağlı olarak renk görünümünü koyulaştıran maddeler temizlenir ve tamamen ortadan kaldırılır. Diş temizliği işleminden farklı olarak uygulanır. Öncesinde ise; bakteri ve plak oluşumlarının temizletilmesinde fayda vardır.

Beyazlatma uygulamasının başarılı sonuç vermesi için, diş taşı temizleme işlemi de yapılmalıdır. Diş dolgu beyaz kaplama veya diş beyazlatma yöntemlerinde mutlaka öncesinde çürük diş var ise tedavi edilmelidir. Klinikte uygulanan beyazlatma yöntemleri anında sonuç verir ve bembeyaz dişlere kavuşursunuz.

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Kişiye özel hazırlanan diş kalıpları, diş hekimi tarafından laboratuvarda hazırlanır. Diş dolgu temizliği yapıldıktan sonra, hekim tarafından hazırlanan jel verilir. Genellikle uyurken takılan diş plağı ve uygulanan jel, 6 ile 8 saat ağızda kalır.

Ilk birkaç gün içerisinde dişlerde beyazlama görülür. Dişin yapısına ve doğal rengine bağlı olarak 2 ila 3 ton beyazlık sağlanır. Dolgu veya kaplamalar ise diş beyazlatma yöntemi ile beyazlatılamazlar, uygulama rengi ne ise aynı tonda olur. Doğal dişlerin rengi açık ise beyazlama oranı daha yüksek elde edilir.