20lik Diş Ne Zaman Çıkar?

20’lik diş belirli bir yaşta çıkan bir diş değildir.

featured image

20’lik diş belirli bir yaşta çıkan bir diş değildir. Diş yapısı içerisinde en son çıkan dişler arasında yer alan 20’lik diş ibaresi, 20 yaşlarında genel olarak çıkması nedeniyle bu ismi almıştır. Ancak 20’lik dişler için herhangi bir yaş bulunmamaktadır. 20’lik diş ne zaman çıkar sorusu için de 20 yaşından itibaren herhangi bir yaşta 20’lik diş çıkması mümkündür. Bazı durumlarda 20’lik diş hiçbir zaman çıkmayarak gömülü bir halde kalabilmektedir.

20’lik Diş Çıkarken Belirtileri

20’lik diş çıkarken belirli göstergeleri bulunmaktadır. İlk 20’lik diş için çene ağrısı ve kulak ağrısı oldukça yaygın olan ağrı çeşitleri arasında yer almaktadır. Ancak çene ağrısı ve kulak ağrısı her zaman 20’lik diş çıkması anlamına gelmemektedir. 20’lik diş ne zaman çıkar konusunda, belirtilerin en önemlisi diş ağrısıdır. Bu ağrılar diş eti iltihabı ya da çürük nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

20’lik Diş Ne Zaman Çekilir?

‘0’lik diş kişiden kişiye fark eden bir diş yapısıdır. Bazı kişilerde normal bir şekilde çıkarken bazı kişilerde kök kısmı olması gerektiği gibi aşağıda değil yukarıdadır. Bu tarz durumlar 20’lik dişin çekilmesi gerekmektedir. 20’lik diş ne zaman çıkar sorusunda da ters gelen yani kökleri yukarıya doğru büyüyen bir 20’lik diş çıkmadan ameliyat ile alınması gerekmektedir. Aynı zamanda oluşabilecek kist ya da çene kemiği zayıflaması gibi durumlarda da çekilmesi gerekmektedir.

20’lik Diş İltihabı Ne Zaman Geçer?

20’lik diş iltihabı, diş etlerinde oluşmuş irin birikimi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu irin toplanması diş ağrısını tetikleyerek istenmeyen ağrılı bir süreç oluşturur. 20!lik diş de özellikle gözlemlenen iltihap durumu için diş hekiminiz tarafından ağrı kesici önerilir ve bu ağrı kesici kullanımları ile diş apsesi kısa sürede geçecektir. Eskişehir diş hekimliği bu konuda uzman kişiler tarafından 20’lik diş işlemleri yapmaktadır.

20’lik Diş Boşluğu Ne Zaman Kapanır?

Diş çekimlerinde oluşan boşluk 20’lik dişlerde de gözlemlenmektedir. Bu bölgede diş çekimi sonrasında kan pıhtısı ile kapanma gözlemlenmektedir. Bu nedenle 20’lik diş alanının herhangi bir şekilde boşluk oluşturması gözlemlenmez. Eğer bir boşluk durumu söz konusu ise diş hekimine danışmanız gerekmektedir.