Diş Apsesi Nedir?

Birbirinden farklı diş hastalıklarından biri olan diş apsesi, yumuşak dokuda meydana gelen irin birikintisidir.

featured image

Birbirinden farklı diş hastalıklarından biri olan diş apsesi, yumuşak dokuda meydana gelen irin birikintisidir. Genellikle diş etinde ya da dişin içindeki dokularda oluşan bu irinli yapı, bakterilerden kaynaklanır. Diş üzerinde birikmeye başlayan plaklar günlük fırçalama, diş ipi ve gargara kullanılarak yok edilir ancak düzensiz ağız bakımında ya da hiç yapılmayan bakımlarda plaklar üzerinden yayılan bakteriler yumuşak dokularda şişliklerin meydana gelmesine neden olur ki bu da diş apsesi nedir sorusuna birebir yanıt oluşturur.

Diş Apsesi Belirtileri

Oldukça hassas davranmanız gereken diş hastalıklarından biri olan apseler alanında uzman doktorların müdahalesi ile iyileştirilebilir. Keza sizin müdahale edebileceğiniz bir rahatsızlık değildir. Aşağıdaki belirtileri taşıyorsanız yaşadığınız şehrin en iyi doktorlarına gidebilirsiniz. Bu konuda Eskişehir, İzmir ya da İstanbul gibi şehirlerde birbirinden tecrübeli doktorlara ulaşmak oldukça kolay.

·         İrin toplanan bölgede ağrı, ısırırken ya da bastırınca hissedilen acı

·         Ateşlenmek, yutkunmada güçlük çekme

·         Ağızda oluşan kötü bir tat ile beraber oluşan rahatsızlık hissi

·         Ağızda sıcak – soğuk duyarlılığının artması

·         Ağzı zorlayarak açma, bir türlü uyuyamama

Diş Apsesi Nasıl Geçer Doğal Yollarla

Diş apsesi nedir diye sorgulayan kişiler aslında oldukça ciddi bir sorun ile karşı karşıya olduklarını fark etmeyebiliyor. Yumuşak dokulara saldırarak yavaş yavaş irin toplayan bu durum kesinlikle doğal yöntemler ile geçirilebilecek bir rahatsızlık değildir. Diş hekimi müdahalesi ile geçirilmesi gereken apselerde şişlik durumuna göre tedavi uygulanır. Siz kendi çabanızla en fazla ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçları alabilirsiniz. Bunun dışında uygulayabileceğiniz herhangi bir doğal yöntem yoktur.

Diş Apsesi Nedir Çeşitleri

Kişilerin diş konusunda sık yaşadığı problem arasında görülen diş apsesi nedir diyerek araştırdığınız da 2 farklı çeşidi bulunduğunu görebilirsiniz. İlk olarak çürüklerden dolayı oluşan apselerdir. Bakteriler dişin çürük kısmındaki deliklerden saldırarak yumuşak dokuyu tahrip etmeye başlar ve sonunda da periapikal apse meydana gelir. İkinci apsede de diş etlerine yoğunlaşan bakteri, dişi saran dokulara diş ile ayırarak periodontal apseye neden olur. Her iki türünde de apse ağız bakımının iyi yapılmamasından kaynaklanır.

Diş Apsesi Şişliği Nasıl Geçer

Giderek büyümeye başlayan hatta bazı evrelerde sertleşerek bulunduğu bölgede geniş bir alana yayılan diş apseleri alanında uzman diş hekimleri tarafından incelemeye alınır. Gerekli röntgen ve muayene sonunda birikintinin ne evrede olduğu ve nasıl müdahale edileceğine karar verilir. Çok ciddi bir rahatsızlık olduğu için apseli bir dişe doktorlar hemen müdahale etmez. Önce ilaç tedavisi ile apsenin küçülmesi bekler, sonrasında da dişe gerekli işlemler uygulanır. Çene kemiğine kadar yayılabilecek bu diş apseleri ciddiye alınmalıdır. Bu tarz sorunlar yaşamamak için günlük diş bakımlarınızı aksatmamalı, herhangi bir sorun yaşamıyor olsanız da yılda en az 2 kez alanında uzman diş hekimlerine başvurmalısınız.