Eskişehir Diş Doktorları

Ağız sağlığı için gerekli tedaviler, diş bakımı, diş ve diş etinde oluşan hastalıkların tedavisini yapan hekimlere, diş doktoru denilir.

featured image

Ağız sağlığı için gerekli tedaviler, diş bakımı, diş ve diş etinde oluşan hastalıkların tedavisini yapan hekimlere, diş doktoru denilir.  Diş hekimleri devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde görev alarak, diş kliniklerinde faaliyet gösterirler. Kendi özel muayenelerini açarak hizmet sunan diş hekimleri de bulunmaktadır.

Eskişehir diş doktorları; sağlıksız dişlerin ve diş etlerinin kontrol ve tedavilerini gerçekleştirirler. Görevleri kapsamında röntgen alımı, muayeneler, diş çekimi, dişeti rahatsızlıklarında tedavi, diş estetiği ve protez uygulamaları bulunuyor.

Diş Doktorlarının Hizmet Ve Özellikleri

Eskişehir diş hastanesi protez doktorları, diş cerrahisi doktorları gibi farklı branşlarla hizmet veriliyor. Ağız sağlığı için hastaların yaş ve genel sağlık durumlarına göre eğri dişlerin düzeltilmesi için tel, bant ve düzeneklerle tedavi edilmesinde görev alırlar. Ortodontik tedavi olarak adlandırılan diş hekimi uygulamalarında diş etleri, diş kökleri ve dişlerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesi, ağız fonksiyonlarının edinilmesi sağlanır.

Aile hekimliği, koruyucu hekimlik veya diş hekimliği gibi sıfatlarla adlandırılan Eskişehir diş doktorları, akademik özelliklere sahip bireylerdir. Beyin ve el koordinasyonlarının üstün nitelikte çalışması, el yeteneklerinin bulunması ve davranış bakımından hoşgörülü olmaları, diş hekimlerinin en belirgin ve olması gereken özelliklerindendir.

Diş Doktorlarının Görevleri

  • Sağlıksız dişlerin muayenelerini yapmak ve röntgenini çekmek
  • Ağız ve diş sağlığına uygun tedavileri uygulamak
  • Ortodontik tedavi yöntemlerini uygulamak
  • Diş etlerindeki hastalıkların operasyon yoluyla veya ilaç tedavisiyle geçmesini sağlamak
  • Ağız ve diş sağlığını korumak için, koruyucu hekimlik faaliyetleri sunmak, Eskişehir diş hastanesi çene cerrahisi doktorları görevlerindendir.

Diş Doktorlarının Muayene Ücretleri

Üstün ve akademik yeteneğe sahip olan diş hekimlerinin uyguladığı tedavi yöntemleri ve cerrahi müdahalelere göre fiyatlar belirlenir. Eskişehir özel diş hastanesi muayene ücretleri, ortodonti tedavileri, estetik diş tedavileri, diş çekimi, kanal tedavisi, cerrahi tedaviler, protez dişler gibi tedavi yöntemlerine bağlı olarak sunulur.

Eskişehir diş doktorları ilk muayene ücretleri, her hekimin bağlı bulunduğu kuruma göre belirlenir. Devlet hastanesi, özel hastaneler veya özel muayenehanelerde yapılan muayeneler, diş hekimi uygulamaları, diş kliniğinin fonksiyonları ve donanım özellikleri, kullanılan malzemelerin marka ve kalitelerine göre, muayene ve tedavi ücretleri belirlenir.

Eskişehir Diş Doktorları

Diş doktoru; diş, diş etleri ve ağzın ilgili bölümleriyle ilgili hasta sorunlarını tanılar ve tedavi eder. Diş sağlığına ve diş etlerine dikkat etmenin yanı sıra ağız sağlığını etkileyen beslenme konularında da tavsiyelerde bulunur. Eskişehir diş doktorları gibi her doktor alanda nitelikli eğitimler almaktadır.

Diş hekimliği mesleği ile ilgili bir meslekte uzmanlaşmıyorsa, örneğin, ağız hastalıkları konusunda uzman değilse, sadece diş hastalıkları ve takma dişlerin tedavisi ile ilgilenecektir. Çürüğü tedavi eder, gerekli dişleri çeker ve küçük apseleri çıkarır. Aynı zamanda lokal (bölgesel) anestezi ve röntgen cihazı kullanır. Eksik dişler yerine, hastanın normal çiğnemesini sağlamak ve yüzünün şeklinde oluşabilecek herhangi bir estetik rahatsızlığı önlemek için ağız ölçüsüne göre yapılan sabit (köprü) veya takma dişler yerleştirir. Bu mesleğin sahibi olmak için, Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmanız gerekir.

Bir Diş Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Diş hekiminin temel görev ve sorumlulukları, her yaştaki hastanın dişlerinin durumunu ve ağız boşluğunu kontrol etmek ve uygun tedaviyi kullanmaktır. Diğer diş hekimi görevleri aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir;

Boşluğu doldurmak için dişlerin doldurulması,

Kırık dişleri çekmek,

Diş tedavisi, ısırma problemlerini düzeltmek,

Anestezi uygulanması, böylece hastanın tıbbi işlemler sırasında ağrı hissetmemesi,

Antibiyotik veya diğer ilaçlar için reçete yazmak,

Protez gibi intraoral ekipmanların modellerini ve ölçümlerini hastalar için uygun hale getirmek,

Hastalara diş ipi kullanımı, florür kullanımı ve diş bakımı ile ilgili diğer yöntemler hakkında bilgi vermek,

Profesyonel, teknik ve idari personelin çalışmalarını denetlemek,

Hasta bakımı sağlayan yeni ürünler hakkında güncel bilgiler için hastaların durumunu iyileştirmek veya hastaları tedavi etmek Eskişehir diş doktorları görevleri arasındadır.

Dişçi Olmak İçin Hangi Eğitime İhtiyacınız Var?

Bir diş hekimi olmak için, üniversite diş hekimliği lisans derecesi ile beş yıl eğitim alınmalıdır.

Bir Diş Hekiminin Nitelikleri Nelerdir?

Sınırlı bir alanda aletlerle çalışma imkanı,

Hastalarla ve diğer profesyonel uzmanlarla iletişim kurabilme yeteneği,

Detay odaklı çalışarak, ağızdaki değişiklikleri tanımlayabilme,

Hasta bakımı için doğru muhasebe dahil olmak üzere güçlü organizasyon becerilerini gösterme,

Uzun süreli ayakta durmayı gerektiren diş hekimliği ameliyatlarını yapmak için fiziksel yeterliliğe sahip olma,

Özel bakım hastaları ile uzun süre çalışmak adına sabırlı olma,

Hastaların semptomlarını değerlendirmek, problemleri çözebilmek için uygun tedaviyi seçmek Eskişehir diş doktorları için gerekli olan nitelikler arasındadır.