Protez Diş Fiyatları 2021

Protez diş fiyatları, dişe yerleştirilen protez diş türüne göre çeşitlilik göstermektedir.

featured image

Protez diş fiyatları, dişe yerleştirilen protez diş türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca yapılan protez dişin kısmi veya tam olması da bu fiyatları etkilemektedir. Protez diş fiyatları 2022 yılında diğer yıllara benzer şekilde fiyatlandırılmıştır.

Protez diş

Protez diş herhangi bir nedenle ağız içerisinde kaybedilmiş olan dişin yerine konulan yapay dişlerin genel adıdır. Protez diş, doğal dişte oluşan fonksiyon kaybı nedeniyle çiğneme işlevini geri kazanmak için kullanılabileceği gibi; doğal dişte oluşan kırılma, şekil bozukluğu ve sararma gibi estetik kaygılarla da tercih edilebilmektedir. Protez dişlerin görevi, doğal dişlerin işlevini sürdürmektir. Bu yüzden protez dişlerin görünümüyle hastayı tatmin etmesi ve kolay kullanım sağlaması gerekmektedir. Hastanın protez dişini benimsemesi için ağza ve varsa diğer dişlere uyum sağlaması beklenmektedir. Protez dişlerle birlikte hastanın çiğneme ve konuşma gibi kaybettiği fonksiyonları geri kazanması önemlidir.

Protez diş çeşitleri

Protez diş fiyatları 2022 yılında yapılan protezin çeşidine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Protez dişler genel olarak sabit protezler ve hareketli protezler olmak üzere iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Sabit protezler, ağız içine monte edilerek uygulanması nedeniyle bunları hastanın kendi başına çıkarabilmesi mümkün olmamaktadır. Genellikle diş kaybı az olan hastalarda tercih edilen bu yöntemde hastanın dişi birtakım işlemlerle küçültülerek protez diş uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu protez diş yönteminde önce hastanın dişi diş hekimi tarafından küçültülmektedir. Sonrasında hassas ölçümler yoluyla dişin ölçüsü alınmaktadır. Bunun ardından hastayla birlikte yapılacak olan protez dişin rengine karar verilmektedir. Protez dişin renginin diğer dişlerle uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Seçilen renge göre dişin hazırlanması sürecinde hastaya geçici diş monte edilmektedir. Hastanın bir sonraki ziyaretinde hazırlanmış olan protez diş test edilerek dişin ağız için uyumuna bakılmaktadır. Hiçbir sıkıntıyla karşılaşılmadığı durumda ise protez diş hastanın ağzına monte edilmektedir. Sabit protezler de kullanılan dişler bakımından iki çeşittir. Bunlardan ilki olan kuron adı verilen yöntemde proteze ihtiyaç duyulan doğal diş küçültülür ve üzerine sabit diş protezi özel yapıştırıcılarla yapıştırılmaktadır. Diğer bir yöntem olan köprü ise proteze ihtiyaç duyulan doğal dişin çevresindeki dişlerden destek alınarak yapılmaktadır. Doğal dişin eksik olduğu veya üzerine sabit protezin monte edilmesine uygun olmadığı durumlarda köprü yöntemi tercih edilmektedir. Proteze ihtiyaç duyulan dişin çevresinde destek alınan dişler küçültülerek eksik dişin yol açtığı boşluğun tamamlanması yöntemidir.

Yapılan bu kuron ve köprüler uzun ömürlü olmaktadır; hatta ömür boyu kullanılabilmektedir. Yapılan protezlerin uzun ömürlü olması için ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir. Kuron ve köprüler doğal dişlerden farklı bir bakım gerektirmemektedir. Dişler günde iki kere florürlü bir diş macunuyla temizlenmeli ve yıllık diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk yiyecek-içeceklerden kaçınılmalı ve çok sert kabuklu gıdaların tüketilmesinde dikkatli olunmalıdır.

Protez diş fiyatları 2022 yılında protezlerin sabit veya hareketli olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hareketli diş protezleri eksik dişlerin olması durumunda hasta tarafından isteğe bağlı olarak çıkarıp takılabilen apareyler olarak tanımlanmaktadır. Hareketli dişler sabit diş için ağız içinde yeterli desteğin olmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Hareketli protezler de ağız içindeki durumuna göre dört çeşittir. Bunlardan ilki olan total protezler hastanın ağzında hiç diş bulunmadığı durumlarda kullanılmaktadır. Bu tür durumlarda alt ve üst çenedeki kemik dokusundan destek alınarak üretilen dişlerdir. Genellikle akrilikten üretilen bu protezlere halk arasında takma diş adı verilmektedir. Bu protezlere alışmak zaman almaktadır. İkinci hareketli protez tipi parsiyel protez olarak adlandırılmaktadır. Bu tip protezler hastanın ağzında doğal diş bulunması durumunda uygulanmaktadır. Halk arasında kancalı diş olarak da bilinen bu kısmi protezde, protez dişler doğal dişlere teller yardımıyla tutturulmaktadır. Genellikle akrilikten yapılan bu dişler hasta tarafından istenildiği takdirde takıp çıkarılmaya elverişlidir. Üçüncü hareketli protez tipi ise immediat protezler olarak adlandırılmaktadır. Geçici protez olarak da bilinen bu protez diş tipinde doğal dişlerin çekilmesi durumunda estetik kaygıların giderilmesi amacıyla hemen takılmaktadır. Ancak diş iyileşme sürecinde olduğundan dolayı diş etlerinin iyileşmesiyle beraber bu protezler ağızla uyumsuz hale gelebilmektedir. Bu durumda geçici protezlerin yerine kalıcı olanları uygulanmaktadır. Son hareketli diş tipi olan diş üstü protezlerde ise hazırlanan diş protezi hastanın sahip olduğu doğal dişinin veya diş kökünün üzerine monte edilmektedir.

Protez diş fiyatları

Protez dişler ağız yapısına, diş durumuna, hastanın beklentilerine göre çok çeşitli olanaklar sunmakla birlikte fiyatları da bu ölçüde değişiklik göstermektedir. Protez diş fiyatları 2022 yılında yukarıda belirtilen çeşitlere göre değişiklik göstermektedir. Protez dişler, tek bir dişe uygulanan sabit kurondan tüm dişlerin yerini alacak hareketli total proteze kadar çok geniş bir yelpazede çeşitlilik sunmaktadır. Dolayısıyla fiyatları bakımından da bir standart bulunmamaktadır. Bu noktada hastanın beklentileri de çok önemlidir. Protez dişlerde özellikle sabit protezler farklı malzemeler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu da Protez diş fiyatları 2022’de etkilemektedir.

Protez porselen diş fiyatları

Protez diş fiyatları 2022 yılında protezde kullanılan malzemeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Zirkonyum beyaza yakın renkte bir metal olmasından ve dayanıklılığından dolayı diş protezinde günümüzde sıklıkla tercih edilen bir malzemedir. Zirkonyum temelli yapılan sabit diş protezleri dayanıklı olmakla birlikte estetik açıdan da hastayı tatmin etmektedir. Ayrıca fonksiyonel bakımdan da doğal dişlerin işlevini yerine getirmeye uygundur. Opaklık ölçüsü ve renk tonunun çeşitliliği de tercih sebebi olmaktadır. Doğal dişe yakın pürüzsüz bir görüntü sağlayabilmektedir. Lamine dişler ise yaprak diş olarak da bilinen dişin yüzeyine yapıştırılan ince porselen diş protezleridir. Bu protez türü yalnızca ön dişlere uygulanabilmektedir. Genellikle estetik kaygılar nedeniyle tercih edilen bu protez türünün uygulanabilmesi için altında doğal bir dişin bulunması gerekmektedir. Dişte şekil bozuklukları veya aralı dişler olması durumunda, renk değişiklerini veya diş boyutunu kapatma amacıyla lamine diş protezi tercih edilmektedir.

Yeni nesil protez diş fiyatları

Protez diş fiyatları 2022 yılında tıp dünyasında ve teknolojideki gelişmelerle birlikte değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü teknoloji ilerledikçe yeni malzemeler ve geliştirilen yeni cihazlarla birlikte uygulamada farklı teknikler ortaya çıkmaktadır. Örneğin yeni nesil olarak ifade edilen dental implantlar, son yıllarda eski tip protezlerin yerine tercih edilmektedir. Doğal dişe daha yakın bir hissiyat vermesi nedeniyle eski tip protezlere göre daha maliyetleridirler. Hareketli protez yöntemi yerine tercih edilen implantlar, dental implantların üzerine diş protezlerinin sabitlenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Doğal dişlere benzerliği açısından tercih edilmesinin yanı sıra yemek yeme ve konuşma gibi fonksiyonların yerine getirilmesinde hareketli dişlerin yarattığı rahatsızlık hissini yaratmaması nedeniyle de daha iyi bir alternatif oluşturmaktadır.

Protez diş fiyatları 2022 Eskişehir

Protez diş fiyatları 2022 yılında kullanılan malzemeden, protezin türüne göre değişmesi nedeniyle çeşitlilik göstermektedir. Ayrıca hastaya en uygun diş protez türü diş hekiminin kontrolü sonucu hasta ve diş hekiminin birlikte alacağı karara bağlıdır. Dolayısıyla protez diş fiyatları için Eskişehir’deki kliniğinde hizmet vermekte olan Dt. Şükrü SÜNGER’le iletişime geçilmelidir.

1.        Kaplama Dişin Ömrü

Diş kaplamasının ömrü

Kaplama dişin ömrü yapıldığı maddeye göre değişiklik göstermektedir. Diş kaplama işlemi birçok farklı teknikle yapılmaktadır. Kaplama türüne göre kaplama dişin ömrü de çeşitlilik göstermektedir. Diş kaplama türü doktor tarafından gerekli muayeneler gerçekleştirildikten sonra belirlenmektedir. Bu sürece hastanın beklentileri dikkate alınarak ve dişin durumu gözetilerek karar verilmektedir.

Diş üzerinde oluşan çürük veya dış etkilere bağlı olarak meydana gelen kırılma, çatlama gibi kazalar sonucunda dişin üzerine kaplama yapılmasını gerektirecek durumlar orta çıkabilmektedir. Bunun yanında sağlık dışında sararma, şekil bozukluğu gibi estetik kaygılar nedeniyle de diş kaplaması tercih edilmektedir. Kaplama dişin yapımı öncelikle kaplama yapılması planlanan dişlerin ölçümlerinin alınmasıyla başlamaktadır. Buna bağlı olarak dişlerin kaplanmasında kullanılacak kaplama malzemesi belirlenmektedir. Bu süreçte doktorun tavsiyesi, hastanın beklentisi ve maddiyat göz önünde bulundurulmaktadır. Kaplama malzemesinin tamamlanmasından önce kaplamanın yapılması için gerekli olan diş kalıpları hazırlanarak hastanın test etmesi sağlanmaktadır. Test sürecinin ardından gerçek diş kaplamasının hastanın kullanımına hazır hale getirilmesiyle kaplama diş süreci başarıyla tamamlanmaktadır.

Kaplama dişin ömrü var mıdır?

Kaplama dişin yapımında farklı malzemeler ve çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak da kaplama dişin ömrü değişiklik göstermektedir. Diş kaplama türleri genellikle kaplama yapımında kullanılan malzemeye göre isimlendirilmektedir. Porselen diş kaplama denilen yöntem, yıllardır diş kaplamada en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Porselen malzemeyle dişin dış yüzeyinin kaplanmasına dayalı olan bu yöntemde, her diş için ayrı bir porselen kaplama geliştirilmektedir. Ancak porselen diş kaplama yöntemi de porselenin tabanında bulunan materyale göre çeşitlilik göstermektedir. İçerisinde metal bulunduran porselen kaplama estetik olarak tatmin edici sonuçlar vermemesi nedeniyle özellikle ön dişlerde tercih edilmemektedir. Bununla birlikte diş etinde de renk değişimine sebebiyet vermesiyle de dezavantaj oluşturabilmektedir. Ancak uzun ömrü ve kalıcılığından dolayı kullanılmaktadır. Dayanıklı olması da bir diğer tercih sebebi olabilmektedir. Bir diğer porselen diş kaplama çeşidi zirkonyum olarak adlandırılan diş kaplama türüdür. Diğer metallerden farklı olarak zirkonyum ile kaplanan dişlerde estetik olarak daha tatmin edici sonuçlar elde edilmektedir. Opaklık seviyesi nedeniyle ışığı doğal dişlere benzer şekilde yansıtmaktadır. Bununla birlikte diş eti çekilmesi, diş eti kenarlarında renk değişimi gibi sorunlara yol açmaması da tercih sebepleri arasındadır ve günümüzde diş kaplamada sıkça kullanılan yöntemlerden biridir. Bunların dışında doğal dişi taklit etmede daha başarılı ve görsel açıdan daha istendik sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyan diş kaplama yöntemleri de mevcuttur. Bu kaplamalarda kullanan malzemeler metal içermemektedir ve bu da kaplama dişin ömrünü etkilemektedir. Tam seramik kaplamalarda diş kaplamasında kullanılan seramik güçlendirilerek metal dişe alternatif olarak özellikle ön dişlerin kaplanmasında kullanılmaktadır. Ancak metal dişler kadar güçlü olmaması ve estetik kaygı gerektirmemesi nedeniyle arka dişlerde kullanılmasından kaçınılmaktadır. Son olarak halk arasında yaprak diş olarak bilinen porselen lamine diş kaplaması çeşidi bulunmaktadır. Hassas bir kaplama yöntemi olup dişin yüzeyine ince bir tabaka uygulanması yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu da kaplama dişin ömrüne etki etmektedir.

Kaplama dişin ömrü ne kadardır?

Kaplama dişin ömrü kullanılan malzemenin çeşidine bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda diş hekiminin yeteneği ve işçiliği de kaplama dişin ömrünü etkilemektedir. Kurallara uygun kullanılan bir kaplama dişin ömrü 10 yıldan fazla olmaktadır. Bu süre doğru bakım ve düzenli kontrollerle arttırılabilmektedir. Ancak estetik amaçlı tam porselen ve lamine diş kaplamalarında bu süre daha kısa olabilmektedir. Bu kaplamalar aşırı basınca dayanaklı olmayıp kırılma riski taşımaktadır. Çünkü bu tür diş kaplamalarında kaplama dişin ömründen ziyade görünümü ön plandadır. Dolayısıyla bu dişlerin porselen ve zirkonyum kaplamalar kadar uzun ömürlü olması beklenmemektedir. Sürekli doktor kontrolünde tutularak 4-5 yılda bir de değişim gerektirip gerektirmediğine karar verilmelidir.

Porselen kaplama dişin ömrü

Altyapısında metal barındıran porselen kaplama dişin ömrü dayanıklı olması nedeniyle uzun olmaktadır. Porselen kaplama diş ömrü diş hekimleri tarafından 15-20 yıl olarak ifade edilmektedir. Uygun fiyatları ve dayanaklı yapısı nedeniyle tercih edilen porselen kaplama dişler uzun ömürlü olabilmektedir. Ancak bazı porselen dişler yapısında bulunan metal nedeniyle kararmaya neden olmaktadır. Ya da bu metal dişte çürümeye sebebiyet vermektedir. Ancak tıp ve teknolojide son yıllarda yaşanan gelişmeler nedeniyle bu gibi olumsuz durumlara sık rastlanmamaktadır.

Porselen kaplama dişin ömrü, diğer diş kaplama türlerinde olduğu gibi birçok farklı değişkene bağlıdır. Diş hekiminin tecrübesi ve yeteneği bu noktada devreye girmektedir, diş hekiminin doğru bir şekilde yaptığı diş kaplamasının ömrü uzun sürebilmektedir. Porselen kaplama dişin ömründe bir diğer etken de hastanın ağız ve diş bakım alışkanlıklarıdır. Eğer hasta ağız bakımını düzenli bir şekilde gerçekleştiriyorsa ve diş hekimi kontrollerini zamanında yaptırıyorsa kaplama dişin ömrü uzayacaktır.

Zirkonyum kaplama dişin ömrü

Zirkonyum kaplama dişler dayanıklılığı ve dirençli yapısı nedeniyle tercih edilmektedir. Diğer porselen diş türleri gibi farklı metaller içermemesi en büyük avantajıdır. Bu da zirkonyum kaplama dişin ömrünü etkilemektedir. Ağzı yapısı ve diş etiyle uyumlu olması nedeniyle diş etinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmamaktadır. Metal barındırmamasından dolayı oksitlenme, aşınma gibi problemlere neden olmamaktadır ve bunun sonucunda korozyona uğramamaktadır. Bu da diğer porselen diş kaplamalarına göre zirkonyum kaplama dişin ömrünü uzatmaktadır. Zirkonyum kaplama dişin ömrü, diş hekiminin tavsiyeleri ışığında koşullara uygun bir şekilde bakımı gerçekleştirildiğinde 20 yıldan fazla olabilmektedir. Ancak herhangi bir komplikasyona yol açmaması ve dayanaklı olmasına rağmen fiziksel darbeler gibi doğal dişlerde karşılaşılan bazı durumlarda zirkonyum kaplama dişin ömrü azalabilmektedir. Bunun yanı sıra hastanın sahip olabileceği bazı rahatsızlıklar da kaplamanın ömrünü etkileyebilmektedir. Zirkonyum kaplama dişin ömrünün etkilenmemesi için hastanın diş sıkma gibi bir rahatsızlığının olması durumunda ya da diş eti çekilmeleri ve diş eti rahatsızlıkları gibi durumlarda diş hekimiyle görüşülerek uygun tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kaplama dişin ömrü için ne yapılmalıdır?

Kaplama dişin ömrünü uzatma konusunda hastaya da görev düşmektedir. Hasta dişin bakımını ne kadar iyi gerçekleştirirse iyi yapılmış bir kaplama dişin ömrü de o kadar uzun olur. Kaplama dişin türünden bağımsız olarak hastanın ağız ve diş sağlığının devamlılığı açısından her altı ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmesi gerekmektedir. Bu rutin kontroller hastanın olası diş problemlerinin önüne geçilmesi ve erken tedavinin başlatılması bakımından önemlidir ve bu erken müdahale, kaplama dişin ömrünü de etkilemektedir.

Kaplama dişler doğal dişlerin yerini tutması amacıyla yapılmaktadır ve doğal dişlerden farklı olarak ayrıca bir bakım gerektirmemektedir. Ancak ağız ve diş sağlığı açısından hasta normal diş bakımını aksatmadan yerine getirmelidir. Çünkü ağız ve diş sağlığı için gerekli bakımlar yapıldığında kaplama dişin ömrü uzatılabilmektedir. Dişler günde en az iki kere fırçalanmalı ve dişlerin arası diş ipiyle temizlenmelidir. Diş fırçalarının altı ayda bir değiştirilmesine özen gösterilmelidir.

Kaplama dişin ömrünü uzatmak için hastanın yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir. Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi konusunda dikkatli davranılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca çok sert ve kabuklu yiyeceklerin özellikle kaplama dişlerle kırılmamasına dikkat edilmelidir.

Kaplama dişin ömründe bir diğer etken de diş hekiminin tecrübesi ve yeteneğidir. Tedavi için başvurulacak diş hekiminin seçiminde titiz davranılmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için Eskişehir’deki kliniğinde diş hekimliği hizmeti veren Dt. Şükrü SÜNGER’e iletişim linkinden ulaşılabilir.