MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1978 yılında Eskişehir'de doğmuştur. İlkokul ve lise eğitimlerini de Eskişehir'de tamamlayan Sünger, 2002 senesinde İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Kanal Tedavisi

Doğal dişleri tam manasıyla kaybetmeden, çürük kısımlarının alınarak kökten tedavi edilme yöntemine, kanal tedavisi denilir. Diş hekimleri tarafından uygulanan yöntemde, ağız ve çene yapısının bozulmaması, doğal diş kaybının önlenmesi adına ve minimal çürüklerin kolay yöntemlerle giderilmesini sağlar. Uygulamada, diş köklerine kanal yöntemiyle inilerek, doğru dolgulama yöntemiyle doldurularak üste çıkılır.

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Diş pulpasının alınarak, diş köklerinin temizlenmesi ve yeniden şekillendirme yöntemiyle diş kazanımı sağlanmasıdır. Diş çürükleri ve oluşturdukları diş kökü iltihapları, ağrılar tamamen giderilerek, iltihaplar ve çürükler temizlenir. Doğal dişi almadan, diplerde bulunan ve diş sinirlerini barındıran pulpa kısmı alınır. Tekrar ağrı- iltihap oluşması önlenerek temizlenir ve dolgu malzemesiyle şekillendirilerek, yeniden yapılandırılır.

DİŞ ÇÜRÜMESİ NASIL OLUR?

Yeterli ağız ve diş bakımının yapılmaması, diş aralarının temizlenmemesi nedeniyle bakteri oluşumundan kaynaklanır. Daha çok şekerli gıdaların tüketilmesi ve ağız içinin temizlenmemesiyle, artıklar bakteri oluşumuna neden olur. Asit oluşumu sebebiyle dişlerin mineral yüzeyleri çözülür. Dişleri kaplayan mine tabakası bozulur ve duruma diş çürümesi denilir. Derin çürüklerde kanal tedavisi yapılarak, tamamen temizlenme sağlanır.

KANAL TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİDİR?

Diş çürüklerinin kapsam, genişlik ve oluşturdukları oyuklara göre, tedavi şekli belirlenir. Kavite adı verilen oyuklar, ilerlemiş çürükler nedeniyle oluşur. Diş ağrıları, diş köklerine vuran ağrılar, çene veya yanak kemiklerinde sızlama şeklinde beliren diş ağrıları, dişlerin kurtarılabilmesi adına kanal tedavisi yöntemiyle yapılandırılır.

KANAL TEDAVİSİ NEDEN GEREKLİDİR?

Uzun süreli ve yoğun diş ağrılarında diş tamamen çürümediyse tedavi gereklidir. Pulpa, duyu sinirleri ve canlı dokuyu içinde bulundurur. İltihap oluşumu ve diş ağrılarının kökten kaynaklandığı durumlarda, kanal tedavisi gerekli ve önemlidir.

KANAL TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?

Hekim muayenesiyle başlayan süreçte, ağız içi sağlık durumu ve çürük diş/ dişlerin durumuna bakılır.

 • Çene ve dişlerin röntgeni alınır.
 • Diş kökü ve canlı dokulara tedavi yapıldığı için ağrıyı gidermek ve acının önlenmesi için, lokal anestezi uygulanır.
 • Diş yapısının sağlam kısımlarına dokunulmadan, çürüklerin tamamı temizlenir.
 • Köklerdeki kanallara erişebilmek için diş doku ve pulpa kaldırılır.
 • Kök kanallarının tam tespit edilmesi ve uzunluğunun ölçülmesi için, apex locater uygulanır. (Diş durumuna göre röntgenle de uzunluk tespiti yapılabilir)
 • Kanal eğeleri yardımıyla canlı doku kökten çıkarılır.
 • Kanallar şekillendirilir ve konik biçimine getirilir.
 • Sterilizasyon ve dezenfekte son derece önemli olduğu için; her eğe işlemi sonrasında kanallar yıkanır.
 • Solüsyonlar ile kökteki mikroorganizmalar tamamen temizlenir.
 • Güte Perka olarak adlandırılan ve kanal tedavisi için özel üretilen iğne biçimindeki materyallerle, kanallar doldurulur.
 • Temizlenen, şekillendirilen diş haznesinin iç kısmı, dolgu malzemesiyle doldurularak kapatılır.
 • Tamamen dolgu yapıldıktan sonra üst yüzey şekillendirilir ve dişlerin birleşim yerleri kontrol edilerek tamamlanır.

KANAL TEDAVİSİ FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Dişlerin durumu, çürük oluşumu, çürük diş sayısına göre fiyat belirlenir. Kullanılacak dolgu malzemesinin markasına ve hekim uygulamasına göre, net fiyat belirlenir. Uygulama yöntemine göre 250₺ ile 1000₺ arasında fiyat seçenekleri bulunur. Kanal tedavisi tekrar işlemlerindeyse 300₺ ile 1500₺ arasında fiyat farklılıkları bulunur. Her hastanın ağız ve diş yapısına göre, uygulamanın tekrar işlemleri veya köprü- implant uygulamalarına göre fiyat farklılıkları sunulur. Ayrıca uygulama merkezi, malzemeler, hekim uygulamasına göre tedavi fiyatı belirlenmektedir. Muayene sırasında fiyat belirlenir.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRE KULLANIM SAĞLAR?

Eskişehir kanal tedavi uygulamaları, ömür boyu kullanım sağlar. Doğru ve başarılı bir tedavi, düzenli diş bakımı ve kontrolleri yapıldığı takdirde, ömürlük kullanım süresi kazandırır. Hekim tecrübesi, uygulamanın başarısının sağlar.

Menü
Randevu