MAİL DESTEĞİ İÇİN:

ONLİNE RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ:

BİLGİ: 1978 yılında Eskişehir'de doğmuştur. İlkokul ve lise eğitimlerini de Eskişehir'de tamamlayan Sünger, 2002 senesinde İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Pedodonti

​Pedodonti, çocuk diş hekimliği anlamına gelmektedir. 0 yaşından 13 yaşına kadar olan tüm bireylere hizmet veren bu bölüm, kendi alanında farklı bir uzmanlık gerektirmektedir. Diğer diş hekimliği bölümlerinden ayrılan en önemli özelliği, yaşa göre ortaya çıkan değişimler ile ilgilenmesidir. Bu açıdan bakıldığı zaman bebek ve çocuk diş sağlığı için son derece kritik bir göreve sahiptir.

Yeni doğan bebeklerin diş çıkarmaya başlaması ile başlayan bu süreç, tüm dişlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması ile sona ermektedir. Bu zaman dilimi içerisinde dişlerin kontrolü, bakımı ve ortaya çıkabilecek hastalıklar, Pedodonti bölümünün ilgi alanına girmektedir. Bu hizmeti veren diş hekimlerine, pedodontist denilmektedir. Ergenlik ile beraber diş bakımı işlemleri, Pedodontinin ilgi alanından çıkmaktadır.

PEDODONTİ NE TÜR ALANLARI KAPSAR?

  • Pedodonti; bu yaş grubu çocuklarda ağız hijyeni konusunda eğitim vermekte ve çocukları yönlendirmektedir.
  • Diş eti ve benzer hastalıkların önlenmesi konusunda birçok tıbbi tedavi uygulayabilmektedir.
  • Dişlerin zarar görmemesi için en sağlıklı beslenme yöntemlerini, çocuklara ve onların ebeveynlerine aktarmaktadır.
  • Kalıtımsal bir şekilde ortaya çıkan diş problemlerini tedavi etmektedir.
  • Daimi genç ve süt dişlerinin tedavisinde kanal adı verilen tedavi yöntemini uygulamaktadır.
  • Bruksizm adı verilen ve dişlerin gıcırdatılması ile sıkılması şeklinde ortaya çıkan rahatsızlığa karşı en etkili tedavi metotlarını uygulamaktadır.
  • 0 – 13 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkan diş çürüklerini tedavi etmektedir.
  • Spor ile ilgilenen mevcut yaş grubundaki çocuklara, önleyici plaka tedavisi yapmaktadır.
  • Diş çürüklerinden sonra ortaya çıkan aşırı miktardaki diş dokusu kayıplarını gidermekte ve bunun için kuron ile kaplama yapmaktadır.

Bebek sahibi olan bireylerin, çocuklarının ilk dişi çıktığı zaman mutlaka bir pedodontiste gitmeleri gerekmektedir. Birkaç ayda bir yapılacak olan ziyaretler sayesinde, bebeklerin diş çıkarma süreçleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşecektir. Aile bireylerinin bu konuda bilinçli hareket etmeleri, çocuklarının sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yeni diş çıkaran bebekler için annelerin bir takım önlemler alarak, diş gelişimine katkıda bulunmaları gerekmektedir. Buna göre bebeğin emzirilmesinden sonra mutlaka dişleri temizlenmelidir. Bunun için ıslak bez kullanabilirsiniz. 1 yaşını dolduran bebeğe artık biberon verilmemelidir.

Son yıllarda oldukça önemli bir konuma gelen Pedodonti, çocukların sağlıklı bir şekilde yetişmesinde son derece kritik bir görevi üstlenmektedir. Bu noktada Eskişehir’de bulunan kliniğimizde, bebek ve çocuk diş sağlığı alanında her türlü tedavi yapılabilmektedir. Bu alanın eğitimini alan uzman diş tabipleri, ergenlik öncesinde dişte ortaya çıkabilecek her türlü problemi çözebilmektedir.

Menü
Randevu